The Next Black

The Next Black

V dokumentárnom filme The Next Black predstavujeme návrhárov, inovátorov a ďalšie významné osobnosti, ktoré určujú budúcnosť odievania. Tento film nie je o tom, čo je nové a moderné, ale aká nás čaká budúcnosť.

O čom je dokumentárny film The Next Black?

Dokumentárny film The Next Black zviedol dohromady návrhárov, inovátorov a významné osobnosti z celého sveta a vyzýva ich k otvorenej diskusii o koncepte odievania. Nezaujíma sa iba o to, čo si obliekame, ale skúma, ako vyrábame odevy, ako sa k nim správame a ako sa o ne staráme. Každý, s kým sme robili rozhovor, má osobitý pohľad na budúcnosť odevného priemyslu, ktorý vychádza z vlastných skúseností aj z osobných vášní.

Prečo dokumentárny film The Next Black?

Dokument The Next Black si kladie za cieľ zistiť a dôkladne porozumieť tomu, aké oblečenie budú ľudia nosiť a prať dnes aj v budúcnosti. Pozreli sme sa na to, ako sa nové textílie a technológie podieľajú na tvorbe oblečenia, a tiež do akej miery rastúce obavy o udržateľnosť menia spôsob, akým sa staráme o bielizeň.

Bližšie poznanie procesu

Ak vieme, ako presne sa oblečenie vyrába, môžeme sa lepšie rozhodovať, čo budeme nosiť.

Zoznámte sa s priekopníkmi

 • adidas

  Firma adidas inovuje monitorovanie výkonu športovcov a začleňuje najmodernejšiu technológiu priamo do tkanín športového oblečenia.

 • Projekt BioCouture

  BioCouture je první poradenský projekt v oblasti biodesignu na světě, který usiluje o výrobu oblečení bez vytváření toxického odpadu.

 • Patagonia

  Firma Patagonia si razí cestu na poli udržateľných postupov podporou zodpovednej spotreby a recyklácie v odevnom priemysle.

 • Studio XO

  Studio XO vyrába oblečenie, ktoré mení tvar, strih a farbu podľa preferencií jeho nositeľov.

 • Yeh Group

  Spoločnosť Yeh Group sa snaží minimalizovať dopad farbenia tkanín na životné prostredie používaním menšieho množstva vody a je v tomto ohľade priekopníkom nových postupov.

 • Prečo sa zaujímame?

  Inovácia je zakotvená v našej DNA. Snažíme sa byť vždy o krok vpred a z toho dôvodu vyvíjame starostlivosť o oblečenie budúcnosti už dnes.

Sledovat dokumentární film The Next Black

Móda pominie, ale štýl zostáva. The Next Black je dokumentárny film, ktorý búra celú doterajšiu koncepciu odievania a výroby oblečenia. Zoznámte sa s návrhármi, inovátormi a ďalšími významnými osobnosťami, ktoré určujú budúcnosť obliekania.

BUDÚCNOSŤ ODEVNÉHO PRIEMYSLU

Spoločnosť AEG prišla s prvou automatickou práčkou a vynašla technológiu, ktorá zaisťuje energetickú úspornosť moderných sušičiek. Nezameriavame sa však len na výrobu spotrebičov. Naše úsilie ďaleko presahuje tento rámec. Dôkazom je iniciatíva Viac starostlivosti, ktorá prináša tipy ako svoje oblečenie uchováte čo najdlhšie ako nové.

UDRŽATEĽNOSŤ ZNAMENÁ UCHOVAŤ TO, ČO MÁME

Ak chceme prispieť k trvalo udržateľnej výrobe a spotrebe, musíme porozumieť celému životnému cyklu jednotlivých odevov. Dokumentárny film The Next Black sa zaoberá dopadom výrobného procesu odevov na životné prostredie, od pestovania textilných plodín, cez farbenie látok, po pranie a prepravu. Skúma tiež, koľko odevov si kupujeme.

Ovplyvnili sme veľa ľudí, ktorí následne prehodnotili vzťah k svojmu oblečeniu

Rick Ridgeway

Viceprezident organizácie Environmental Initiatives, Patagonia

PREHODNOCUJME SVOJE POTREBY

Rick Ridgeway je presvedčený, že to najlepšie, čo môžeme pre našu planétu urobiť, je kupovať len to, čo potrebujeme. Podnecuje spotrebiteľov, aby nakupovali skôr na základe potrieb než túžob a aby znižovali množstvo kupovaných vecí, opravovali, čo je možné opraviť, hľadali nové využitie a recyklovali.

Riadenie nášho vplyvu na životné prostredie

Spoločnosť Patagonia verí v zodpovedné správanie, v uvedomelý život pri obmedzenom množstve zdrojov a v našu povinnosť uchovávať planétu ako miesto, kde by sme si priali žiť.

Farby potrebujeme ... ale som presvedčená, že ich budeme aplikovať inými spôsobmi

Sophie Matherová

Yeh Group

David Yeh, spolumajiteľ spoločnosti Yeh Group

Ochrana miestnych zdrojov

Odevná výroba vyvíja obrovský tlak na svetové zásoby vody a vypúšťaním škodlivých znečisťujúcich látok ohrozuje miestne zdroje čistej vody. Spoločnosť Yeh Group s týmto fenoménom bojuje prostredníctvom svojej technológie DryDye™ a na farbenie tkanín používa tekutý oxid uhličitý bez potreby vody a chemikálií.

Pracovníci vo výrobnom závode Yeh Group vykonávajú postup DryDye
Obmedzenie plytvania vodou suchým spracovaním

Na základe tohto priekopníckeho postupu farbenia bez použitia vody spoločnosť Yeh Group, ktorú spoluvlastní David Yeh, údajne pri farbení tkanín ušetrí milióny litrov čistej vody.

Osviežujúci prístup

Zakladateľka projektu BioCouture Suzanne Leeová mieša zelený čaj, cukor, baktérie a kvasinky a pestuje „zeleninovú kožu“, ako svoj produkt sama nazýva.

Vypestujte si svoje vlastné oblečenie

Predstavte si, že si môžete vypestovať nové oblečenie. BioCouture je označenie pre výskum zameraný na to, ako je možné organizmy, ako sú baktérie, kvasnice, plesne a riasy, využiť na výrobu tkanín. Výsledkom je úplne prírodný a 100 % kompostovateľný produkt. Možno ho usušiť, nastrihať a zošiť a vyrobiť si tak ekologické oblečenie. A čo je ešte lepšie, celá výroba sa zaobíde bez škodlivého odpadu, čo znamená pre módne odvetvie skutočne udržateľnú budúcnosť.

STARAJTE SA O SVOJE OBLEČENIE

Naučiť sa správne starať o svoje oblečenie je zásadný krok na ceste k udržateľnejšiemu správaniu. Vedeli ste, že predĺžením životnosti vášho oblečenia už o deväť mesiacov môžete znížiť svoju uhlíkovú a vodnú stopu až o 30 %? Urobili sme opatrenia, aby sme vám pomohli starať sa o oblečenie lepšie, a to dokonca aj o vaše najchúlostivejšie hodvábne, vlnené a funkčné odevy.

Pozrieť si dokumentárny film The Next Black

Trend takzvanej rýchlej módy zapríčinil za 10 rokov od prelomu tisícročí zvýšenie spotreby tkanín o 47 %. Ale akú cenu za to platí životné prostredie? Zoznámte sa s návrhármi, inovátormi a významnými postavami, ktoré sú na špičke vývoja odevníctva a ktoré určujú budúcnosť toho, čo si obliekame a ako to nosíme.

Technológia: budúcnosť odevníctva

Technológia čoskoro zmení naše obliekanie. Vzniká športové oblečenie, ktoré sleduje telesné funkcie, aj móda, ktorá rodí v priestore, kde sa stretáva veda, umenie a fyzický aspekt ľudského tela. Inovátori na celom svete sa usilujú o to, aby sa technológia stala neoddeliteľnou súčasťou oblečenia, ktoré nosíme.

Jedného dňa budeme na našich telách nosiť špičkové počítače

Nancy Tilburyová

Studio XO

Futuristická móda

V návrhoch Studia XO sa objavujú svetelné efekty alebo stroje na bubliny.

Vysoké krajčírstvo

Keď premýšľame o móde a technológii, často nám napadnú hodinky alebo podobné predmety určené na nosenie. Nancy Tilburyová má však iné vízie. Návrhy jej inovatívneho Studia XO si obliekajú niektorí poprední svetoví umelci, ako je napríklad skupina Black Eyed Peas. Studio XO zaujalo tiež Lady Gaga a teraz je neoddeliteľnou súčasťou jej kreatívneho technologického podniku TechHaus.

Móda, nad ktorou máte kontrolu

Ambíciou Studia XO je znížiť množstvo budúcich odevov v našich šatníkoch tým, že im umožní meniť tvar, strih i farbu v súlade s našimi preferenciami a momentálnymi trendmi. Takáto vymoženosť by nám dokonca umožnila prihlásiť sa na digitálny odber módneho obsahu a vytvárať pomyselné zoznamy skladom pre naše telá rovnako, ako to robíme pri digitálnych zábavných platformách.

SENZOROV V ODEVOCH BUDE STÁLE VIAC

Matt Hymer

adidas

Vyrobeno pro výkon

Od roku 2010 využíva firma adidas svoje inovačné laboratórium na hľadanie spôsobov, ako do svojho športového oblečenia začleniť technológiu. Výsledkom je systém MiCoach Team Elite, ktorý v reálnom čase sleduje údaje o hráčoch na ihrisku a ktorý v súčasnosti testujú špičkové športové tímy na svete ako AC Miláno, Chelsea FC a New Zealand All Blacks.

 

OBLIEKAJTE SA INTELIGENTNE

Predstavte si, že nosíte oblečenie, ktoré je rovnako dômyselné ako naše osobné elektronické zariadenia. Systém MiCoach pracuje s vodivým vláknom, ktoré je všité priamo do priedušnej základnej vrstvy odevu športovca a monitoruje jeho telesnú aktivitu. Miniatúrne snímače v tomto vodiči sú pripojené na uzol čiže bunku systému. Tieto snímače merajú pri tréningu srdcový tep, silu, rýchlosť, zrýchlenie a polohu na ihrisku.

Rýchla odozva

Systém MiCoach umožňuje trénerom sledovať výkon hráčov prostredníctvom praktickej aplikácie.

Sledovat dokumentární film The Next Black

Poznejte návrháře, inovátory a další přední světové osobnosti, které zpochybňují nejen postup výroby oblečení, ale rovněž způsob, jak pečujeme o své oděvy po jejich zakoupení. The Next Black není film o tom, co je nového, ale jaká je budoucnost.