Ako čistiť a starať sa o rúru AEG

Naposledy aktualizovaný 16.4.2024 10:05

Kuchyňa s rúrou
Pravidelné čistenie rúry AEG je nevyhnutné pre udržiavanie hygienického prostredia a udržiavanie rúry a príslušenstva v pôvodnom stave. Dôsledné čistenie vašej rúry zlepší jej výkon z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska.

Vaša rúra bude mať rôzne potreby čistenia v závislosti od modelu a typu. Rôzne rúry AEG môžu mať rôzne funkcie čistenia na podporu ich údržby – skontrolujte, ktoré z nich sa týkajú vášho konkrétneho modelu rúry. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou s naším radom produktov starostlivosti o rúry.

Udržiavanie rúry v čistote

Každodenné upratovanie:

 • Dutina: V ideálnom prípade by sa mala dutina vyčistiť po každom použití. Utrite dutinu a vnútorné sklenené dvierka mäkkou handričkou
 • Predná časť rúry: Prednú časť rúry čistite mäkkou handričkou, teplou vodou a jemným čistiacim prostriedkom
 • Kovové povrchy: Na čistenie kovových povrchov použite čistiaci roztok
 • Škvrny: Škvrny vyčistite jemným čistiacim prostriedkom

Na prednú stranu rúry, kovové povrchy a škvrny odporúčame čistič na rúry a mikrovlnné rúry.

Dôkladnejšie čistenie:

Najprv zistite, ktoré čistiace programy sú súčasťou vašej rúry. Tie podporia každodenné aj dôkladné čistenie. Niekedy budete musieť vykonať hlbšie čistenie podpier políc a sklenených dvierok. Prehľad, ako vyčistiť tieto oblasti, nájdete nižšie.

 • Vyčistite podperu police: Pre dôkladnejšie čistenie odporúčame odstrániť podperu police. Urobíte to tak, že odtiahnete prednú časť podpery police od steny a potom to zopakujete so zadným koncom podpery. Vyčistite podpery políc tak, že ich namočíte do drezu alebo ich umyjete v umývačke riadu
 • Vnútorné sklenené dvierka: Vnútorné sklo dvierok je možné vybrať a vyčistiť, ak sa znečistí. Pozrite si používateľskú príručku, aby ste videli, ako sa to robí na vašom konkrétnom modeli rúry. Opatrne vyberte sklenené tabule a vyčistite ich vlhkou handričkou alebo použite čistič na rúry na obzvlášť odolné zvyšky jedla. Odporúčame sprej Oven and Micro Care

Čistiace produkty

Naše odporúčané produkty starostlivosti si môžete zakúpiť v našom internetovom obchode.

 • Oven and Micro Care sprej
 • Steam Care – Parný odstraňovač vodného kameňa

Pripomienky na čistenie

Mnohé z našich rúr sú vybavené pripomienkami čistenia. Rúra vám pripomenie, kedy je čas vyčistiť a/alebo odstrániť vodný kameň, aby ste dosiahli optimálny výkon. Pripomienky je možné aktivovať a deaktivovať v ponuke NASTAVENIA alebo k nim pristupovať prostredníctvom aplikácie My AEG Kitchen.

Čistiace programy

Nižšie je uvedený prehľad rôznych čistiacich programov dostupných v našich rúrach, ktoré uľahčujú ich udržiavanie čisté. Ak chcete zistiť, ktorý program sa vzťahuje na váš model, pozrite si vašu rúru alebo používateľskú príručku.

Katalytické čistenie – katalytická výstelka absorbuje mastnotu, ktorá sa po spustení programu čistenia uvoľní a ľahko odstráni. Prečítajte si viac o katalytickom čistení.

Pyrolytické čistenie – špina, mastnota a zvyšky jedla sa pri vysokých teplotách premenia na popol a ľahko sa utierajú. Prečítajte si viac o pyrolytickom čistení.

AquaClean – využíva vlhkosť na predbežnú úpravu mastnoty a zvyškov jedla, čo uľahčuje čistenie vašej rúry. Zistite viac o AquaClean.

Ak máte parnú rúru

Ak máte parnú rúru, môžete mať aj nasledujúce programy.

Čistenie parou – funkcia automatického čistenia, ktorá využíva paru na zmäkčenie mastnoty a zvyškov, čím uľahčuje čistenie vašej rúry. Prečítajte si viac o čistení parou.

Čistenie parou PLUS – intenzívnejší program čistenia parou. Prečítajte si viac o čistení parou.

Sušenie – tento čistiaci program môžete spustiť na vysušenie vnútra rúry po varení s parou.

Odvápnenie – z času na čas potrebujete odstrániť vodný kameň z naparovacieho systému. Táto funkcia vám s tým pomôže. Prečítajte si viac o odstraňovaní vodného kameňa.

DÔLEŽITÉ

 • Pred čistením sa vždy uistite, že rúra vychladla.
 • Ak používate spreje na čistenie rúry, nastriekajte čistiaci prostriedok na handričku a utrite vnútorný priestor, ako keby ste ho striekali priamo do samotnej dutiny. To môže spôsobiť, že čistič časom narazí na kapilárne káble za ventilátorom.
 • Akýkoľvek použitý čistiaci prostriedok musí byť neabrazívny.Ďalšie informácie o vašom konkrétnom modeli rúry nájdete v používateľskej príručke. Návod na použitie nájdete tu.